تبلیغات
روز آخر ! - فضیلت شهدای دریا

روز آخر !

در فضیلت شهدای دریا روایاتی از شیعه و سنی نقل شده است و نیز در این روایات شهدای دریا را با فضیلت تر از شهدای دریا بر شمردند عمده این روایات در کتب اهل سنت آمده است.

إن شهداء البحر أفضل عند الله من شهداءالبر

(جامع الأحادیث جلال الدین السیوطی ج9 ص 55)

از جمله روایاتی که از طریق شیعه نقل شده است روایتی است از کافی در فضیلت قرآن ؛ وقتی قرآن در محشر از کنار صفوف مختلف حرکت می کند همه آن را می شناسند و از خود با فضیلت تر دانسته به آن غبطه می خورند.

شهدای خشکی می شناسندش و می گویند او از شهدای دریاست و فضیلتش بیشتر است وقتی از کنار شهدای دریا عبور می کند او را می شناسند و می گویند از شهدای دریاست اما جزیره ای که در آن به شهادت رسید ترسناک تر از جزیره ای بود که ما در آن شهید شدیم.
إِنَّ هَذَا مِنْ شُهَدَاءِ الْبَحْرِ نَعْرِفُهُ بِسَمْتِهِ وَ صِفَتِهِ غَیْرَ أَنَّ الْجَزِیرَةَ الَّتِی أُصِیبَ فِیهَا كَانَتْ أَعْظَمَ هَوْلًا مِنَ الْجَزِیرَةِ الَّتِی أُصِبْنَا فِیهَا (الکافی ج2 ص596)

برتری شهدای دریا بر شهدای خشکی

می توان دلیل برتری شهید دریا بر شهید خشکی را از روایات استفاده نمود.
شهیدی که در خشکی زخم بر میدارد به زمین می افتد فقط از جهت زخم خود زجر می کشد اما شهید دریا علاوه بر زخم از هول و هراس دریا نیز در زجر است درندگان دریایی و موج و خفگی و این که دست آویزی در این بین ندارد که خود را نجات دهد بنا بر این مرگ در دریا از مرگ در خشکی سخت تر و دارای قیمت و ارزش بیشتر است.

از اهل سنت روایت شده که ارزش شهید دریا مثل دو شهید خشکی است و کسی که اسیر امواج دریا و در آن سرگردان است گویا در خون خود غوطه می خورد و وقتی بین دو موج قرار می گیرد ثواب آن دارد که از همه دنیا در اطاعت خدا بگذرد.

اگر همه ارواح بوسیله فرشتگان قبض می شوند خداوند خود روح شهید دریا را قبض می کند برای شهید خشکی همه گناهان بجز دین بخشیده می شود و برای شهید دریا همه گناهان به همراه دین بخشیده می شود.

عن ابی أُمَامَةَ یَقُولُ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ (صلى الله علیه و سلم )یقول : شَهِیدُ الْبَحْرِ مِثْلُ شَهِیدَىِ الْبَرِّ وَالْمَائِدُ فِى الْبَحْرِ كَالْمُتَشَحِّطِ فِى دَمِهِ فِى الْبَرِّ وَمَا بَیْنَ الْمَوْجَتَیْنِ كَقَاطِعِ الدُّنْیَا فِى طَاعَةِ اللَّهِ وَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ وَكَلَ مَلَكَ الْمَوْتِ بِقَبْضِ الأَرْوَاحِ إِلاَّ شَهِیدَ الْبَحْرِ فَإِنَّهُ یَتَوَلَّى قَبْضَ أَرْوَاحِهِمْ وَیَغْفِرُ لِشَهِیدِ الْبَرِّ الذُّنُوبَ كُلَّهَا إِلاَّ الدَّیْنَ وَلِشَهِیدِ الْبَحْرِ الذُّنُوبَ وَالدَّیْنَ.
(المعجم الكبیر؛ الطبرانی ج8 ص170)

دیگر از فضایل شهید دریا آن است که هنگام ورود به بهشت بر کشتیهای از در در نهرهایی از نور ،سوار می شوند بادبانش از لولو و یاقوت و مرجان که بادی به نام زهرا آن را می افرازد و در امواجی بسان کوه حرکت می دهد.

فَإِذَا دَخَلَ أَهْلُ الْجَنَّةِ الْجَنَّةَ رَكِبَ شُهَدَاءُ الْبَحْرِ قَرَاقِیرَ مِنْ دُرٍّ فِی نَهْرٍ مِنْ نُورٍ مَجَادِیفُهُمْ قُضْبَانُ اللُّؤْلُؤِ وَالْیَاقُوتِ وَالْمَرْجَانِ تَرْفَعُهُ رِیحٌ تُسَمَّى الزَّهْرَاءُ فِی مَوْجٍ كَالْجِبَالِ
(بغیة الباحث عن زوائد مسند الحارث ؛ نور الدین الهیثمی ج2 ص656)

و نیز پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) کسانی را که به شرکت در غزوات ایشان نایل نیامدند،سفارش به جنگ در دریا می فرماید : که هر آینه جنگ دریا از دو جنگ در خشکی بهتر است و شهید دریا اجر دو شهید خشکی را دارد و گرامی ترین شهدا نزد خدا اصحاب و کوفند .

وقتی از ایشان از اصحاب وکوف سوال شد فرمود :گروهی که کشتی شان در راه خدا غرق می شود و آنها را به دریا می ریزد.

قال رسول الله صلى الله علیه و سلم من لم یدرك الغزو معی فلیغز فی البحر فإن غزو البحر أفضل من غزوتین فی البر وإن شهید البحر له أجر شهیدی البر إن أفضل الشهداء عند الله أصحاب الوكوف قالوا یا رسول الله صلى الله علیه و سلم وما أصحاب الوكوف قال قوم تكفأهم مراكبهم فی سبیل الله
(المصنف فی الأحادیث والآثار ؛ أبو بكر عبد الله بن محمد بن أبی شیبة الكوفی ج4 ص213)


نوشته شده در سه شنبه 1 اسفند 1391 ساعت 08:25 ب.ظ توسط محفوظ نظرات |


Design By : Pichak